Saf Salep 35 g

Orijinal fiyat: 495,00 ₺.Şu andaki fiyat: 485,00 ₺.

İçindekiler: Saf salep %100
Salep yabani olarak yetişen bazı orkide türlerinin toprak altında, fındık ya da ceviz gibi çeşitli boylarda gelişen yumrularından elde edilmektedir. Orkide yumruları hasat edildikten sonra bazı yörelerde sütte, bazı yörelerde ise suda kaynatılarak kurutmayabırakılır. İyice kuruduktan sonra taş değirmende öğütülerek toz haline getirilir. Ülkemizde Burdur, Kahramanmaraş, Kastamonu, Samsun gibi illerimizde doğal ortamından toplanmaktadır. Ancak bitkinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan ülkemizde dahil dünyanın onlarca ülkesinde sökümü yasaklanmıştır. Buna karşın ne yazık ki ticareti serbesttir.
35 gr Baldo saf salep, bir kış boyunca ihtiyacınızı karşılayabilir.
Evde Salep Yapımı Bir litre sütü ocağa koyup kaynamaya başlarken 3gr veya tepeleme bir çay kaşığı Baldo saf salebi, topaklanmaması için azar azar ya da bir süzgeç yardımı ile karıştırarak süte yedirin. Kıvam alana kadar kaynatın. Altının tutmaması için şimşir kaşık kullanmayı ve karıştırmayı ihmal etmeyin. Veya,15 dakika kadar kaynattıktan sonra içebilir ancak gerçek kıvamına ulaşması için karışımı dinlenmeye bırakmalısınız. 1 saat kadar dinlendirip tekrar ısıtarak içebilirsiniz. Tatlandırmak amacıyla bal veya pekmez kullanabilirsiniz. Şeker kullanıyorsanız kaynatırken saleple beraber ilave edilebilir. Afiyet olsun.
NOT: Eğer ihtiyacınızdan fazla yaptı iseniz artan kısmı buzdolabına kaldırıp 2-3 gün boyunca içebilirsiniz. Daha fazla beklemesi gerekiyorsa buzluğa atınız.

Stok kodu: BALDO03 Kategoriler: , Etiketler:

You were not leaving your cart just like that, right?

Enter your details below to save your shopping cart for later. And, who knows, maybe we will even send you a sweet discount code :)